Gminna Biblioteka Publiczna w Lelisie,
Filia w Łęgu Starościńskim czynna:
Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 13.30-16.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 13.30- 15.00
Plan pracy świetlicy szkolnej
Poniedziałek - piątek:
7.00-8.00
12.40-14.40
Przy boisku sportowym znajduje się plac zabaw dla najmłodszych wyposażony w karuzele obrotową,... Czytaj więcej...
PATRON SZKOŁY - ŚW. JAN PAWEŁ II
SŁOWA ŚW. JANA PAWŁA II
PODRÓŻE APOSTOLSKIE OJCA SWIETEGO JANA PAWŁA II DO POLSKI
Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski
KALENDARIUM
HERB PAPIESKI
TIARA – stały element herbów papieskich. Jest to dawne uroczyste papieskie nakrycie głowy, bardzo bogato zdobione. Na tiarze umieszczone są trzy korony, które symbolizują potrójną władzę papieską: nauczycielską, kapłańską i pasterską. Ojciec Święty Pawła VI w 1963 roku złożył symbolicznie swoją tiarę na ołtarzu, a następnie sprzedał ją. Uzyskane pieniądze rozdał ubogim. Od tamtego momentu tiara przestała być używana. Została tylko w herbie. Jako nakrycie głowy dostojnicy Kościoła używają teraz mitry.
KRZYŻ – symbol przynależności papieża do Kościoła i do Jezusa Chrystusa, który na krzyżu oddał za nas swoje życie.
LITERA „M” – pierwsza litera imienia Maryi, której Jan Paweł II zawierzył całe swoje życie.
DWA SKRZYŻOWANE KLUCZE – symbol władzy Papieża jako Głowy Kościoła
i następcy św. Piotra, któremu Pan Jezus powiedział: „Tobie dam klucze Królestwa Niebieskiego”.
TOTUS TUUS – Dewiza życia Ojca Świętego Jana Pawła II. „Totus Tuus ego sum, et omnia mea tua sunt”. „Cały jestem Twój i wszystko moje Twoim jest”. Zdanie to znalazł Karol Wojtyła jako młodzieniec w książce: „Traktat o doskonałym nabożeństwie do Najświętszej Maryi” św. Ludwika Marii Grigon de Monford. Zgodnie jednak z zasadą konstrukcji stosowaną w herbach papieskich, dewiza ta nie była zamieszczana w herbie.
INSYGNIA PAPIESKIE
MITRA – ozdobna wysoka czapka ze zwisającymi z tyłu dwiema wstęgami. Składa się z dwóch trójkątów połączonych opaską. Symbolizuje jedność obydwu Testamentów. Używana jako nakrycie głowy biskupa od XII wieku.
PALIUSZ – biała taśma uszyta z białej wełny z wyhaftowanymi sześcioma czarnymi krzyżami, noszonymi wokół szyi na znak władzy. Wywodzi się z insygniów noszonych przez cesarskich urzędników. Stosowany w Kościele od VI wieku. Wykonany przez włoskie siostry zakonne z klasztoru św. Agnieszki, z wełny owiec poświęconych przez papieża w dniu liturgicznego wspomnienia św. Agnieszki.
PEKTORAŁ – to ozdobny krzyż noszony na piersi, wykonany ze szlachetnego metalu. W jego wnętrzu znajdują się często relikwie jakiegoś świętego. Symbolizuje cierpienie i zwycięstwo nad nim. Przypomina o Bożej opiece. W trakcie uroczystości jest niewidoczny – pod ornatem lub kapą.
PASTORAŁ – krzyż nawiązujący do laski pasterskiej. Używany był najpierw przez opatów, biskupów i książąt. Stanowi oznakę władzy. W liturgii pojawił się w IX w. symbolizuje troskę Pasterza o swoją Owczarnię czyli Kościół.
PIERŚCIEŃ PAPIESKI – na nim jest wyryty Herb Papieża. Symbolizuje pieczęć prawdziwej wiary i zaślubiny z Kościołem. Jest znakiem urzędu i sprawowanej godności w Kościele. Noszony jest przez papieży od VII wieku. Po śmierci papieża pierścień jest stapiany, potem na nowo odlewany i grawerowany.
PIERŚCIEŃ RYBAKA – jest to pieczęć Papieża umieszczona na sygnecie noszonym przez Ojca Świętego. Widnieje na nim wizerunek św. Piotra zarzucającego sieć z łodzi. Ojciec Święty odciska tę pieczęć na ważnych dokumentach.
Odwiedza nas 5 gości oraz 0 użytkowników.